Schedules & Results

2013 AHRMA Gallery of National Champions


Congratulations to all!

 

2013 CPL Systems National Historic Cup Roadrace Series Champions

500 Premier: Tim Joyce
500 Grand Prix: Alex McLean
350 Grand Prix: David Roper
250 Grand Prix: Jack Parker
200 Grand Prix Plus: Jack Parker
Formula 750: John Ellis
Formula 500: David Crussell
Formula 250: David Pierce
Formula 125: Louis LeBlanc
Formula Vintage: Dennis Parrish
Class C Handshift: David Bourbeau
Class C Footshift: Alex McLean
Pre-’40 Grand Prix: Alex McLean
Classic Sixties: Alex McLean
Classic Sixties 650: Gary Swan
Sportsman 750: Jeff Hargis
Sportsman 500: Andrew Mauk
Sportsman 350: Scott Turner
Novice Historic Production Heavyweight: Mitch Hamler
Novice Historic Production Lightweight: Todd Ruprecht
BEARS: Ivan Messina
Sidecar F1: Chris Wood
Sidecar F2: Giorgina Gottlieb
Sidecar Vintage: Dale Lavender
Vintage Superbike Heavyweight: Joe Weir
Vintage Superbike Middleweight: Paul Germain
Vintage Superbike Lightweight: John Rickard
Next Gen Superbike: Mark Hatten
Battle of Twins Formula 1: Pat Mooney
Battle of Twins Formula 2: Brad Phillips
Battle of Twins Formula 3: Robert Scudder
Battle of Twins Open Two-Stroke: Michael Perry
Thruxton TransAtlantic Challenge: Jerrett Martin
Sound of Singles 1: Steve Liberatore
Sound of Singles 2: Karsten Illg
Sound of Singles 3: Alex McLean
Motard: Gary DiPietro
Sound of Thunder: Pat Mooney
Open Grand Prix: David Crussell

2013 VMC Racing Frames National Dirt Track Series Champions

Dinosaur: Beno Rodi
Classic 250: Doug Young
Classic 500/750: Dan Beher
Sportsman 250: Henry Sansing
Sportsman 600: Dave Aldana
Sportsman 750: Dan Beher
Senior: Dave Aldana
Super Senior: Dave Aldana
Seventies Singles: Dave Aldana
Seventies Two-Stroke: James Mize
Seventies Singles 50+: Dave Aldana

2013 Legends of Motocross National Vintage MX Series Champions

Premier Open Twins Expert: Beno Rodi
Premier Open Twins Intermediate: Dan Beher
Premier 500 Expert: Beno Rodi
Premier 500 Novice: Richard Myers
Premier 350 Expert: Corky Root
Premier 350 Novice: Jay Crandall
Premier Lightweight Expert: Bubba Dennis
Premier Lightweight Intermediate: Dan Beher
Premier Lightweight Novice: Jay Crandall
Classic 500 Expert: Jeff Mullins
Classic 500 Intermediate: Kenneth Jeter
Classic 500 Novice: Jay Crandall
Classic 250 Expert: Bubba Dennis
Classic 250 Intermediate: Chuck Morris
Classic 250 Novice: John Gulliford
Classic 125 Expert: Andy Blackburn
Classic 125 Intermediate: Daniel Moye
Classic 125 Novice: Butch Huff
Sportsman 500 Expert: Brad Cannon
Sportsman 500 Intermediate: Alan Hamilton
Sportsman 500 Novice: John Foster
Sportsman 250 Expert: Brad Cannon
Sportsman 250 Intermediate: Dan Baker
Sportsman 250 Novice: Scott Brigham
Sportsman 125 Expert: James Smith
Sportsman 125 Intermediate: Louis LeBlanc
Sportsman 125 Novice: Terry Larson
100cc Motocross Expert: Corky Root
100cc Motocross Intermediate: Nicky Trevino
100cc Motocross Novice: Brian Miller
Open Age Expert: Glen Romero
Open Age Intermediate: Louis LeBlanc
Open Age Novice: Connie LeBlanc
40+ Expert: Bill Boram
40+ Intermediate: Robert Kahn
40+ Novice: Wesley Bean
50+ Expert: Rhett Smith
50+ Intermediate: Dan Baker
50+ Novice: Scott Brigham
60+ Expert: Wes Willis
60+ Intermediate: Keith Boyd
60+ Novice: John Gulliford
70+ Expert: Corky Root
70+ Intermediate: Charles Matheny
70+ Novice: Jay Crandall
Women Expert: Charlene Campbell
Women Intermediate: Connie LeBlanc
Women Novice: Laurie Shelton

2013 Race Tech National Post Vintage Motocross Series Champions

Historic 500 Expert: Brad Cannon
Historic 500 Intermediate: Alan Hamilton
Historic 250 Expert: Wayne Boyd
Historic 250 Intermediate: Ricky Rice
Historic 250 Novice: Jay Crandall
Historic 125 Expert: Brad Cannon
Historic 125 Intermediate: Louis LeBlanc
Historic 125 Novice: Ryan Todd
Historic Four-Stroke Expert: Bill Boram
Historic Four-Stroke Intermediate: Tim Wise
Historic Four-Stroke Novice: Jay Crandall
Gran Prix 500 Expert: Rhett Smith
Gran Prix 500 Intermediate: Mike Wheeler
Gran Prix 500 Novice: Kevin Thornhill
Gran Prix 250 Expert: Thor Lawson
Gran Prix 250 Intermediate: Mike Wheeler
Gran Prix 250 Novice: Jay Crandall
Gran Prix 125 Expert: Terry Banks
Gran Prix 125 Intermediate: Tommy Cannon, Jr.
Gran Prix 125 Novice: Becky Hayes
Gran Prix Four-Stroke Expert: Luke Loy
Gran Prix Four-Stroke Intermediate: Louis LeBlanc
Gran Prix Four-Stroke Novice: Jay Crandall
Ultima 500 Expert: Bill Matthews
Ultima 500 Intermediate: John Owen
Ultima 250 Expert: Terry Banks
Ultima 250 Intermediate: Billy Boram
Ultima 125 Expert: Terry Banks
Ultima 125 Intermediate: Nicky Trevino
Ultima 125 Novice: Kyle Jenkins
Ultima Four-Stroke Expert: Luke Loy
Ultima Four-Stroke Intermediate: Robert Doiron
Open Age Expert: Wayne Boyd
Open Age Intermediate: Billy Boram
Open Age Novice: Connie LeBlanc
40+ Intermediate: Mike Wheeler
50+ Expert: Wayne Boyd
50+ Intermediate: Robert Doiron
60+ Expert: Joe Lennert
60+ Intermediate: Keith Boyd
60+ Novice: James Stewart
70+ Expert: Corky Root
70+ Intermediate: Chuck Matheny
70+ Novice: Daniel Kidd
Women Expert: Charlene Campbell
Women Intermediate: Connie LeBlanc
Women Novice: Becky Hayes

2013 Speed & Sport National Vintage Trials Series Champions

Girder Expert: Beno Rodi
Rigid Heavyweight Intermediate: Rob Stickler
Premier Heavyweight Expert: Tom Stowers
Premier Heavyweight Intermediate: Dan Wilson
Premier Lightweight Expert: James Holton
Premier Lightweight Intermediate: William Salter
Classic Expert: Joe Klokkevold
Classic Intermediate: Kenny Sykes
Classic Novice: Mike Collier
Modern Classic Expert: Ralph Foster
Modern Classic Intermediate: Walt Foster
Modern Classic Novice: Bill Long

2013 Penton Racing Products National Cross Country Series Champions

Premier Expert: James Smith
Premier Intermediate: Bryan Johnson
Classic Expert: Jerry Allison, Jr.
Classic Intermediate: Richard Dippold
Classic Novice: Bill Ryburn
Sportsman 200 Expert: Greg Holder
Sportsman 200 Intermediate: Greg Barratt
Sportsman 200 Novice: William Haschak
Sportsman Open Expert: Dwight Rudder
Sportsman Open Intermediate: Mitchell Roop
Sportsman Open Novice: Sean Guthrie
100cc Expert: Corky Root
100cc Intermediate: Richard Brooks
50+ Expert: Tim Grow
50+ Intermediate: Marty Strouse
60+ Expert: Jerry Allison, Jr.
60+ Intermediate: Bruce Hughes
70+ Expert: Zahn Lewis
Women Intermediate: Danielle Ballard
Historic 200 Expert: James Smith
Historic 200 Intermediate: Garey Huff
Historic Open Expert: Jerry Grakauskas
Historic Open Intermediate: Frankie Carroll
Post Vintage 200 Expert: Dave Kutskel
Post Vintage 200 Intermediate: Greg Barratt
Post Vintage 200 Novice: David Brown
Post Vintage Open Expert: Craig Hayes
Post Vintage Open Intermediate: Mitchell Roop
Post Vintage 50+ Expert: Tim Grow
Post Vintage 50+ Intermediate: Lee Stebelton
Post Vintage 50+ Novice: Jerry Thompson
Post Vintage 60+ Expert: Jerry Harris
Post Vintage 60+ Intermediate: Glenn Brady
Post Vintage 60+ Novice: Butch Huff
Post Vintage 70+ Expert: Zahn Lewis
Post Vintage 70+ Intermediate: Lynn Burton
Post Vintage Women Intermediate: Polly Grow

AHRMA’s Annual Special Awards

These awards are for outstanding performances during the racing year, and are presented at the annual awards banquets. The perpetual trophies are held by the recipient until the following year’s banquet.

Sportsman of the Year
AHRMA’s highest award, presented to a member for outstanding contributions to the vintage movement

2013, Bruce Blake
2012, Corky & Patti Root
2011, David Pierce
2010, Tom Kullen
2009, Fred Guidi
2008, Tim & Cathy Lile
2007, Dave Janiec
2006, Rob & Debbie Poole
2005, Will Harding
2004, Mark Skarpohl
2003, Craig Murray
2002, Brad Lackey
2001, Tim Stancil
2000, Craig Breckon
1999, Christine Makynen
1998, Gary Davis
1997, Robert Borg
1996, Jeff Glasserow
1995, Richie Baulch
1994, Bob & Marrie Barker
1993, Rick Doughty
1992, Dick Mann
1991, Barry Higgins
1990, Beno Rodi
1989, Mike Smith
1988, Al Knapp
1987, Robert “Snuffy” Smith

Barber Vintage Motorsports Museum Trophy
Sportsman 750 Roadracing Champion

2013, Jeff Hargis
2012, Jerrett Martin
2011, Jeff Hargis
2010, David Cobeen
2009, Bill Umstead
2008, Ryan Ambrose
2007, Mike Dixon
2006, Mike Dixon
2005, Mike Dixon
2004, David Temple
2003, David Temple
2002, Craig Murray
2001, David Temple
2000, David Temple
1999, Jim Struke

Barker Constructor/Rider Award
Presented by Bob Barker for outstanding machinery and performance by its rider

2013, Scott Turner
2012, David Crussell
2011, Bill Becker/Becker Motor Works
2010, Wallace “Mike” Riddle
2009, Dennis Poneleit
2008, Jack Parker
2007, Pete Derosa
2006, Kevin Keys
2005, Scott Clough
2004, Paul Germain
2003, Craig Congleton
2002, Al Knapp
2001, Ed Sensenig
2000, Stephen Spencer
1999, Ted Hubbard
1998, John Magyar
1997, Carleton Palmer III

Bill Nilsson Trophy
Premier 500 Expert Motocross Champion

2013, Beno Rodi
2012, Corky Root
2011, Corky Root
2010, Corky Root
2009, Corky Root
2008, George Singler
2007, Corky Root
2006, James Smith
2005, Kelly Shane
2004, Wes Poole
2003, Chad McIntosh
2002, Steve Tucker
2001, David Boydstun
2000, Jeff Smith

BMW Brighter Image Award
Presented by BMW North America to the individual or small roadracing team displaying the ultimate in integrity,appearance, sportsmanship and positive attitude

2013, Chicago Vintage Moto
2012, Team Motorrad, Ivan Messina
2011, Ten Moto Racing
2010, West Coast Cretins
2009, Old Farts Racing/Luke Conner
2008, Kentucky Wrecking Crew
2007, D and D Cycle
2006, Stark Family Racing, Dave Stark
2005, Redline Racing, Lane Jacquay
2004, Stan Friduss
2003, Team Hourglass Racing, Keith Campbell
2002, Team Guilty by Association, Tim Mings
2001, Team Champagne Norton, Bobby McKeever
2000, Team One More Time Racing, Mike Azzar
1999, Team Absolute, Glen Christianson
1998, Team Expert Motorcycle Works, Bob & John Goodpaster
1997, Heritage Racing

Bob Hansen Trophy
Outstanding performance on a Honda twin in Grand Prix roadracing classes

2013, Andrew Mauk
2012, Eirik Nielsen
2011, Mike Matthews
2010, Richard Johnston
2009, Ari Henning
2008, Steve Brown
2007, Daryl Foster
2006, Tim Kinsey
2005, Wes Orloff
2004, Craig Hirko
2003, Tim Sheedy
2002, Tim Mings
2001, Steve Brown
2000, Brent Hensley

Brad Lackey Trophy
Lackey’s first trophy won in Europe (Italy, 1973), for outstanding performance in the Sportsman 500 Expert MX class

2013, Brad Cannon
2012, Brad Cannon
2011, Karl Allen Poindexter
2010, Dave Smeal
2009, Dave Smeal
2008, Tom McKinney
2007, Bob Spiess
2006, Bob Spiess
2005, Jay Gref
2004, Robert Neeley
2003, Jim Row
2002, Kevin Brown
2001, Gary Roach

Brian Martin Trophy
Premier Lightweight Expert Trials Champion

2013, James Holton
2012, Dan Straka
2011, Dan Straka
2010, Hugh Campbell
2009, Len Sims
2008, Bob Ginder, Jr.
2007, Bob Ginder, Jr.
2006, Graham Foster
2005, Mike Parsley
2004, Mike Parsley
2003, Bob Ginder, Jr.
2002, Bob Ginder, Jr.
2001, Bob Ginder, Jr.
2000, Bob Ginder, Jr.
1999, Bob Ginder, Jr.
1998, Jeff Smith
1997, Bob Ginder, Jr.

British Bike Magazine Woman’s Award
Outstanding contribution to AHRMA by a female member

2013, Amy Wessell
2012, Tamara Lewis
2011, Les Lewis
2010, Sy McElvain
2009, Kay Mann
2008, Irene Smith
2007, Patti Root
2006, Toma Rianda
2005, Colleen Charrette
2004, Nancy Hess
2003, Mary Schultz
2002, Ellen Roebuck
2001, Jackie Turner
2000, Debbie Poole
1999, Patti Root

Cal Rayborn Trophy
Exceptional performance on a Harley-Davidson motorcycle

2013, Dave Roper
2012, David Bourbeau
2011, Neal Siegel
2010, Pat Mooney
2009, Wes Orloff
2008, Kyle Corser
2007, Kyle Corser
2006, Art Farley
2005, Art Farley
2004, Art Farley
2003, Tim Joyce
2002, Keith Campbell

Don Schmutzler Trophy
Outstanding contrubution to vintage observed trials

2013, Bill Gould
2012, Mike & Donna Collier
2011, Derek Belvoir
2010, Graham Foster
2009, Fred Martinson
2008, LeaAnn Becker
2007, Ed & Evelyn Peacock
2006, Don Kelley
2005, Joan Knapp
2004, Mike Fenner
2003, Bruce Carman
2002, Pete Fisher
2001, Mike Parsley
2000, Dan Brown
1999, Gary Gillum
1998, Randy Lusk
1997, Tom Boyd
1996, Mike Fenner

Dwaine Williams Memorial Trophy
200 Grand Prix Roadrace Champion

2013, Jack Parker
2012, Jon Munns
2011, Jon Munns
2009, Jack Parker
2008, Jack Parker
2007, Jack Parker

Enders Cup
Outstanding Sidecar racing support

2013, Dale Lavender
2012, Thomas & Hannah Matthews
2011, Dale Lavender
2010, Larry Campbell Sr. & Larry Campbell Jr.

Hailwood Cup
Premier 500 Roadrace Champion

2013, Tim Joyce
2012, John Ricard
2011, Tim Joyce
2010, Tim Joyce
2009, Tim Joyce
2008, Tim Joyce
2007, Tim Joyce
2006, Pat Mooney
2005, Dave Roper
2004, David Roper
2003, Larry Poons
2002, Pat Mooney
2001, Pat Mooney
2000, Pat Mooney
1999, Stuart Carter
1998, Larry Poons
1997, Stephen Mathews
1996, Rusty Lowry
1995, Stephen Mathews

Hensley Handshift Trophy
Highest-placing Class C Handshift roadracer

2013, David Bourbeau
2012, David Bourbeau
2011, Kyle Corser
2010, Ralph Wessell
2009, Ralph Wessell
2008, Kyle Corser
2007, Kyle Corser
2006, Art Farley
2005, Art Farley
2004, Will Harding
2003, Will Harding
2002, Will Harding
2001, Will Harding
2000, Will Harding
1999, Al Knapp
1998, Doc Batsleer
1997, Al Knapp
1996, Doc Batsleer
1995, Blake Wilson

Irene Smith Trophy
Outstanding performance by a female competitor in an off-road discipline

2013, Becky Hayes
2012, Connie Elam-LeBlanc
2011, Polly Grow
2010, Rachel Romero
2009, Bonnie Warch
2008, Raven Wilson
2007, Amy Cooper
2006, Emily Poole
2005, Tami Rice
2004, Debbie Poole
2003, Tammy Ritzheimer-Mount
2002, Donna Kelley
2001, Peggy Cozart

Jeff Smith Trophy
Highest points total accumulated by a four-stroke rider in a Classic or Premier Expert motocross class

2013, Corky Root
2012, Corky Root
2011, Corky Root
2010, Corky Root
2009, Corky Root
2008, George Singler
2007, Corky Root
2006, James Smith
2005, Kelly Shane
2004, Wesley Poole
2003, Kelly Shane
2002, Steve Tucker
2001, Dave Boydstun
2000, Jeff Smith
1999, Danny Davies
1998, Ken Gerrard
1997, Steve Tucker
1996, Allen Wenzel
1995, Allen Wenzel
1994, Allen Wenzel
1993, John Hanford

Jim McClinton Trophy
Outstanding performance on a four-stroke machine in a motocross rider-age class

2013, Jay Crandall
2012, Mark Seibert
2011, Rob Poole
2010, Rob Poole
2009, Rolf Greenhill
2008, George Singler
2007, Michael Johnstone
2006, Pat Riley
2005, Randy Skiver
2004, Wes Poole
2003, Chris Wilkes
2002, Bill McClinton
2001, John Rice
2000, Jim Cameron
1999, Claude McElvain
1998, Rob Poole
1997, Jerry Rewerts
1996, Danny Davies
1995, Harry Higgins

Jimmy Nation Trophy
Off-Road Mechanic of the Year

2013, “Skeeter” Cannon
2012, John Owen
2011, Scott Sayers
2010, Craig Hayes
2009, Dave Rozier

Jim Pomeroy Trophy
Pomeroy’s 1976 Italian GP trophy, given to the Sportsman 250 Expert MX Champion

2013, Brad Cannon
2012, Brad Cannon
2011, Mark Stahlman
2010, Mark Stahlman
2009, Mark Stahlman
2008, Jim Anderson
2007, Bob Speiss
2006, Bob Speiss
2005, Tom McKinney
2004, Tom McKinney
2003, Mark Weaver
2002, Mark Mackay
2001, Kevin Brown

John & Ginny Demoisey Trophy
Outstanding Roadracing Couple

2013, David & Lorraine Crussell
2012, Robert & Nancy Brangaccio
2011, John & Jan Ellis/Mike & Leona Dixon
2010, Luke & Barbara Conner
2009, Tom & Marty Kullen
2008, Jon & Mary Schultz
2007, Dan & Nancy Hankle
2006, Margaret & Tom Messler
2005, David & Dianne Houghtaling
2004, Jane & Jerry Herman
2003, Paula & Larry Poons

Lady Roadracer of the Year
Presented by Barbara Conner Jewelry for outstanding performance by a female

2013, Lorraine Crussell
2012, Evie Hunt
2011, Lila O’Hara

Mick Andrews Trophy
Modern Classic Expert Trials Champion

2013, Ralph Foster
2012, Ralph Foster
2011, Ralph Foster
2010, Rick Daniel
2009, Mike Buckholz
2008, Mark Sturtevant
2007, Gene Brown
2006, Bob Ginder, Jr.
2005, Bob Ginder, Jr.
2004, Lane Leavitt
2003, Keith Dunlop

Mike Lightfoot Trophy
Outstanding contribution to AHRMA’s vintage motocross program

2013, Thor Lawson
2012, Santa Clara Riders Unlimited
2011, Doug Gagnon
2010, Dick Mann
2009, Jeff Brady
2008, Tami Rice
2007, The Legends Group
2006, Bill Rianda
2005, Corky Root
2004, “Diamond” Don Rainey
2003, Ed & Marlene Parsons
2002, Dave Wilson
2001, John Gulliford
2000, Claude McElvain
1999, David Boydstun

Mike Smith Trophy
Outstanding Official or Volunteer

2013, Mary & Jon Schultz
2012, Roger Preston
2011, Colleen Charrett
2010, Byron Powers
2009, Joel Walker
2008, Cal & Leslie Lewis
2007, Dennis Paugh
2006, Bill Blair
2005, Ken Mertz
2004, Dennis Paugh
2003, Cathy Lile
2002, Terry & Pam Vershure
2001, Roger Preston
2000, Gordon Smith
1999, Chris Huhn
1998, John Goodpaster

Nobby Clark Trophy
Roadracing Tuner of the Year

2013, Dale Coffman
2012, Gordon Cooper
2011, Gary Swan
2010, Craig Congleton
2009, Scott Clough
2008, Doug Gropp
2009, Maurice Candy

Rookie of the Year
Exemplary participation and performance for a competitor new to AHRMA roadracing

2013, Louis LeBlanc
2012, David Ehrhart
2011, Karina Bierman

Syd Tunstall Trophy
Sportsman 350 Roadracing Champion

2013, Scott Turner
2012, Eirik Nielsen
2011, Mike Matthews
2010, Richard Johnston
2009, Ari Henning
2008, Bob Demetrius
2007, Daryl Foster
2006, Daryl Foster
2005, Steve Brown
2004, Daryl Foster
2003, Steve Brown-Mount
2002, Steve Brown
2001, Steve Brown
2000, James Swartout
1999, James Swartout
1998, Tim Stancil
1997, Tim Stancil
1996, Tim Stancil
1995, Tim Stancil

Tom McGill Trophy
Outstanding performance on a “cammy” Norton

2013, Alex McLean
2012, Alex McLean
2011, Alex McLean
2010, Tim Joyce
2009, Tim Joyce
2008, Tim Joyce
2007, Tim Joyce
2006, Pat Mooney
2005, Dave Roper
2004, Bob McKeever
2003, Pat Mooney
2001, Gilles Vaillancourt
2000, Stuart Carter
1999, Jay Richardson
1998, Hank Wenzel
1997, Pat Mooney
1996, Fred Mork
1995, Bob Barker

Tommy McDermott Trophy
Outstanding performance in cross country

2013, Dennis Brown
2012, Bill Ryburn
2011, Jerry Grakauskas
2010, Tim Grow
2009, Kirk Tolley
2008, Teddy Landers
2007, Spencer Balentine
2006, Jeff Brady
2005, Tom Boyd
2004, Corky Root
2003, Rik Smits
2002, James Smith

Tony Hendon Trophy
Outstanding performance in AHRMA’s Post Vintage National Cross Country Series

2013, Jerry Harris
2012, Chris Graber
2011, Zahn Lewis
2010, Mark Hosbach
2009, Michael Murphy
2008, Craig Hayes

Triumph International Owners Club Award
Highest points total accumulated by a Triumph rider in any single roadracing class

2013, Jerrett Martin
2012, Ryan Ambrose
2011, Fred Willink
2010, Fred Willink
2009, Fred Willink
2008, Chuck Skarsaune
2007, Robert McLendon
2006, Robert McLendon
2005, Ted Cobb
2004, Tim Joyce
2003, Andrew Cowell
2002, Craig Murray
2001, Andrew Cowell
2000, Andrew Cowell
1999, Johnny Demoisey
1998, Frank Shockley
1997, Johnny Demoisey
1996, Johnny Demoisey

Vintage Iron Premier Award
Highest points total accumulated in any Premier MX class

2013, Corky Root
2012, Corky Root
2011, Corky Root
2010, Corky Root
2009, Corky Root
2008, Debbie Poole
2007, Corky Root
2006, James Smith
2005, Tony McDowell
2004, Randy Hall
2003, Dave Boydstun
2002, Dave Boydstun
2001, Dave Boydstun
2000, Jeff Smith
1999, Dave Janiec
1998, Terry Pratt
1997, Dave Janiec
1996, Claude McElvain

Alan Barker Cup
350 Grand Prix Roadracing Champion

2007, Trophy was retired
2006, Dave Roper
2005, Dave Roper
2004, Bruce Yoxsimer
2003, Jim Neuenburg
2002, Tim Mings
2001, Craig Breckon
2000, Craig Breckon
1999, Stuart Carter
1998, Charlie Sexton
1997, Jay Richardson
1996, Dave Roper
1995, Chuck Huneycutt

Al Knapp Trophy
Outstanding performance on an American motorcycle in dirt track

2010, Trophy was retired
2009, George Wills
2008, George Wills
2007, Doug Horner
2006, George Wills
2005, Brian Haenlein
2004, George Wills
2003, George Wills
2002, Ron Lancaster
2001, Dennis Clark
2000, Dick Zrubek
1999, Dave Scheffer
1998, George Wills
1997, George Wills
1996, George Wills
1995, George Wills

AMS Racing Off-Road Mechanic of the Year Trophy
Outstanding mechanic/bike builder in motocross, cross country or trials

2009, Trophy replaced by the Jimmy Nation Trophy
2008, Bill Lumadue
2007, Julie Speiss
2006, Greg Waldroup
2005, Jimmy Nation
2004, Jimmy Nation
2003, Chuck McIntosh

British Only M/C Parts Inc. Cup
Sportsman 500 Roadracing Champion

2012, Trophy was retired
2011, Daryl Foster
2010, Daryl Foster
2009, Ari Henning
2008, Steve Brown
2007, Andrew Cowell
2006, Don Jagger
2005, Andrew Cowell
2004, Andrew Cowell
2003, Mary Schultz
2002, Paul Shoen
2001, Andrew Cowell
2000, James Swartout
1999, Tim Stancill
1998, Andrew Cowell
1997, Tim Stancill
1996, Ralph Auer
1995, Tim Stancill

Fred Nix Trophy
Highest-placing Harley-Davidson in a Classic dirt track class

2000, Mike Connell (Award was merged with the Al Knapp Trophy in 2001)
1999, Mike Connell
1998, Rusty Lowry
1997, Rusty Lowry
1996, George Wills
1995, George Wills

Oscar Liebmann Trophy
Highest points total accumulated on a BMW in roadracing

2011, Trophy was retired
2010, Norbert Nickel
2009, Norbert Nickel
2008, Norbert Nickel
2007, Norbert Nickel
2006, Norbert Nickel
2005, Norbert Nickel
2004, Norbert Nickel
2003, Glenn Campbell
2002, Ivan Messina
2001, Norbert Nickel
2000, Norbert Nickel
1999, Norbert Nickel
1998, Ralph Auer
1997, Ralph Auer
1996, Ralph Auer
1995, Kurt Mund

Port Royal Motorcycle Museum Award
200 Grand Prix Plus Roadrace Champion

2006, Trophy was retired
2005, Scott Clough
2004, Carl Anderson
2003, Craig Congleton
2002, Paul Shoen
2001, Craig Breckon
2000, Chuck Davis
1999, Johnny DeMoissey
1998, Corey Rusk
1997, Butch Sprain
1996, Butch Sprain
1995, James Kirby